ParsX.com
پذیرش پروژه از دانشجویی ... تا سازمانی 09376225339
 
   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages  |  FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups Log inLog in   RegisterRegister 

از انباره داده تا کاوش داده

 
Post new topic   Reply to topic    ParsX.com Forum Index -> داده کاوی اطلاعات
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vahid
بي تو هرگز


Joined: 26 Nov 2004
Posts: 2994
Location: Tehran

PostPosted: Tue Mar 13, 2012 12:07 pm    Post subject: از انباره داده تا کاوش داده Reply with quote

کاربرد انباره داده :
انباره داد و دیتامارت برای کاربردهای وسیعی هتسند. مجریان کسب و کار با استفاده از داده ها می توانند تصمیمات استراتژیک اتخاذ کنند. در خیلی از شرکت ها انباره داده انباره داده بصورت جزء یکپارچه ای از plan-execute-assess استفاده می کنند. ابزارهای یک انباره داده می تواند بصورت زیر گروه بندی شود access and retrieval, database reporting, data analysis, data mining
سه نوع کاربرد انباره داده وجود دارد: پردازش اطلاعات، پردازش تحلیل و داده کاوی
پردازش اطلاعات از پرس وجو، انالیز اماری مقدماتی، گزارش گیری با استفاده از جداول چارت ها و گراف ها.
پردازش تحلیل که از عملیات مقدماتی OLAP پشتیبانی می کند شامل slice-and-dice , drill-down, roll-up و pivot . که معمولا روی داده های تاریخی در هر دو حالت جمع بندی و ریز شدن به کار می روند. قدرت اعظم این پردازش برخط روی پردازش اطلاعات تحلیل چند بعدی داده روی داده های انبار داده است.
داده کاوی از کشف دانش با پیدا کردن الگوهای مخفی جهت ایجاد ارتباط و ساخت مدل های تحلیلی، اجرای کلاس بندی و پیش بینی و نمایش کاوش نتایج با استفاده از ابزارهای تصویری می باشد.
اما کاوش داده چه ربطه به پردازش اطلاعات پردازش تحلیل برخط دارد ؟
پردازش اطلاعات بر اساس پرس و جو ها می تواند اطلاعات مفید را استخراج کند. این عملیات نهایتا بصورت جمع و تفریق و محدود کردن شرایط می باشد اما نمی تواند یک قاعده یا الگو روی اطلاعات پایگاه داده بدست دهد . بنابراین پردازش اطلاعات با کاوش داده متفاوت است.
OLAP یک گام به کاوش داده نزدیک تر می شود چون می تواند اطلاعات خلاصه شده ای ازچندین زیر مجموعه یک انباره داده بدست دهد . چنین توصیفی معادل تعریف مفهوم کلاس می باشد. چند سوال مطرح می شود آیا سیستم های OLAPکاوش داده انجام می دهند ؟
کاربرد OLAP و کاوش داده را می توان از هم جدا کرد : یک پردازش داده بر خط شامل ابزارهای خلاصه سازی و تجمعی می باشد که به سادی انالیز داده را انجام می دهد در حالیکه کاوش داده کشف خودکار از الگوهای ضمنی و دانش مفید مخفی در یک مقدار زیاد داده می باشد. ابزارهای OLAP برای سادگی و پشتیبانی انالیز داده تعاملی استفاده می شود در حالیکه ابزارهای کاوش داده تا می توانند پردازش خودکار را انجام می دهند. بنابراین کاوش داده یک قدم جلوتر از OLAP می باشد.
نگرش جایگزین و وسیعتر زمانیست که کاوش داده هر دوی تشریح داده و مدل داده را پوشش دهد. چون سیستم های OLAP می توانند یک توصیف کلی از داده انبار داده بدهند. توابع OLAP بصورتی است که کاربر می تواند به راحتی داده ها را ریز کند و محدود کند و دیگر عملیات OLAP . در حالیکه این یکی از کار های کم کاوش داده می باشد. بنابراین کاوش داده از عملیات OLAP وسیعتر است یعنی کاوش داده نه تنها خلاصه سازی و مقایسه را انجام می دهد بلکه ارتباطات، کلاس بندی، پیش بینی، خوش بندی و تحلیل زمانی و دیگر روال های انالیز داده را انجام می دهد.
[/quote]
Back to top
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    ParsX.com Forum Index -> داده کاوی اطلاعات All times are GMT + 3.5 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum