ParsX.com
پذیرش پروژه از دانشجویی ... تا سازمانی 09376225339
 
   ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages  |  FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups Log inLog in   RegisterRegister 

تاریخچه پاسکال

 
Post new topic   Reply to topic    ParsX.com Forum Index -> برنامه نويسي دلفي و پاسكال : Delphi & Pascal Programming
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cyberax
مهمون يكي دو روزه


Joined: 28 Apr 2005
Posts: 7

PostPosted: Tue May 03, 2005 12:59 pm    Post subject: تاریخچه پاسکال Reply with quote

زبان شى گرايى پاسكال كه ما در دلفى از آن سود مى جوييم در سال 1995 همراه با محيط برنامه نويسى ديدارى (Visual) دلفى اختراع نشد. اين زبان توسعه يافته زبان پاسكال شى گرا بود كه قبلا در محصول بورلند پاسكال از آن استفاده شده بود. اما بورلند پاسكال را اختراع نكرد، او تنها به گسترش و عمومى شدن كمك نمود.

اين فصل حاوى اطلاعات تاريخى راجع به بسترهاى تاريخى پاسكال شى گرا و تكامل آن است. فعلا اين تاريخچه در فصل كنونى بسيار مختصر است.

تولد پاسكال

پاسكال در واقع بوسيله Niklaus Wirth پروفسور دانشگاه پولى تكنيك زوريخ/سوييس در سال 1971 طراحى شد. پاسكال به عنوان زبان ساده شده زبان Algol طراحى شد و مقاصد آمووزشى داشت.

وقتى پاسكال اختراع شد، زبان هاى برنامه نويسى بسيار زيادى وجود ولى تنها چند تا از آنها بسيار استفاده مى شدند كه عبارتند از: FORTRANT، C، Assembler، COBOL. ايده اصلى زبان جديد نظم، مديريت داده‌ها و نياز به تعريف داده ها بود. اين زبان از ابتدا به گونه اى طراحى شده بود كه يك زبان آموزشى باشد.

[color=blue]توربو پاسكال[/color]

كامپايلر مشهور پاسكال، كه توربو پاسكال نام داشت در سال 1983 معرفى شد. توربو پاسكال هميشه در بين زبان هاى برنامه نويسى از فروش بسيار بالايى برخوردار بود.

توربو پاسكال مفهوم جديدى را به نام Integrated Development Environment و يا به طور خلاصه IDE را معرفى كرد. IDE يعنى محيط برنامه نويسى مجتمع. در واقع شما در اين محيط مى توانيد كد را اديت كنيد (در يك ويرايشگر هماهنگ با WordStar)، كامپايلر را آغاز كنيد، خطاها را ببنيد، و به خطهايى كه حاوى آن خط ها است برويد. البته اين مساله هم اكنون بسيار بى معنى به نظر مى آيد، اما در گذشته لازم بود كه شما از اديتور بيرون برويد و به DOS برگرديد و سپس كامپايلر را به صورت خط فرمانى آغاز كنيد، سپس شماره خطهاى خط را يادداشت كنيد، دوباره ويرايشگر را باز كنيد و به خطهاى حاوى خطا برويد و دوباره همه چيز را از اول دوباره انجام دهيد .......

به علاوه بورلند توربوپاسكال را فقط 49 دلار مى فروخت، در حالى كه مايكروسافت كامپايلر پاسكال خود را چند صد دلار به فروش مى رساند. تداوم موفقيت چندساله توربو پاسكال سبب شد كه در آمدهاى مايكروسافت از فروش كامپايلر پاسكال بسيار كاهش ياد.
[color=blue][b]پاسكال دلفي[/b][/color]

بعد از 9 نسخه از انتشار توربو پاسكال و بورلند پاسكال، كه به تدريج زبان هاى بسيار گسترده اى شده بود، بورلند در سال 1995 دلفى را معرفى كرد كه پاسكال را به يك محيط برنامه نويسى ديدارى (Visualي) تبديل كرده بود.

Back to top
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    ParsX.com Forum Index -> برنامه نويسي دلفي و پاسكال : Delphi & Pascal Programming All times are GMT + 3.5 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum